Zašto da angažujem profesionalnog fotografa?
Svi znamo koliko je tehnologija napredovala, i da bez nje danas retko ko može da funkcioniše. Sa društvenim mrežama, došlo je do ogromne popularnosti vizuelnih medija kao što je fotografija, a u poslednje vreme i ona pada u drugi plan zbog videa.
Svi imamo potrebu da zabeležimo skoro svaki trenutak našeg života, to nam je postala automatska komanda koju telo obavlja, a zahvaljujuci telefonima koji isto tako ogromnom brzinom napreduju kvalitetom, to možemo da radimo vrlo lako.
Upravo zbog toga što danas svi posedujemo jedan aparat u našem džepu koji svakodnevno koristimo u svrhe fotografisanja, stičemo utisak da je to vrlo lako i da svako može biti fotograf.
A sad je vreme da se uključi deo o tehnologiji. Sećate li se onih malih digitalnih fotoaparata, kojima smo zamenili analogne aparate? Oni su kao most između dve ere - analognih aparata, odnosno filma koji se izrađivao, zbog kog imamo u kući ladice pune albuma sa fotografijama kad smo bili deca i smart telefona sa kamerama. Verovali ili ne ti mali digitalni fotoaparati se i dalje proizvode i na engleskom oni se zovu point and shoot camera, ili uperi i snimaj kamere. Meni se taj naziv jako dopada, volela bih da se tako zovu i ove na telefonima. Ovo znači da su te kamere potpuno automatske, dakle mi nemamo nikakvu ili minimalnu kontrolu nad svetlom, ne možemo da menjamo objektive na njima i tako dalje. Ustvari, one su namenjene svima, i onima koji nemaju nikakvo znanje o tehničkim aspektima fotografije. I to je super stvar, to su moje prve kamere, s njima se stiče osecaj za kompoziciju, a i pružaju bolji kvalitet fotografija od onih na telefonima.
Zamislite da iznajmite fotografa i on dođe da vas fotografiše sa telefonom ili ovom malom kamerom. Odmah biste pomislili da je to neprofesionalno. Verovatno bi i sa telefonom napravio bolje fotografije od nekog ko se ne bavi profesionalno fotografijom, ali to nije tema ovog teksta.
Fotografska oprema košta, jako puno, ali ono što je bitnije od cene jeste znanje kako se rukuje tom skupom opremom. Svi mi koji smo se upustili u ovu pustolovinu, čuli smo od mentora ili iskusnijih fotografa da oprema nije najvažnija, bitno je znanje, koje se stiče vežbom. Osim puno uloženog novca u opremu, uloženo je i vreme, da bi se došlo do nekog nivoa profesionalnosti. Uloženo vreme podrazumeva, ne samo savladavanje tehničkih aspekata fotografskog posla, nego izgrađivanje sopstvenog stila, jezika, estetike, pristupa, a tu se razlikuju fotografi jedni od drugih, i tu se razlikuje kvalitet od šturog štancanja fotografija za klijente. Ovo traje godinama, to traje i dok naplaćujemo za svoj rad, jer što više radimo postajemo sve bolji u našem poslu.
Fotograf je osoba koja uz sva gore nabrojana iskustva beleži vas i jedan vaš trenutak u životu, svaki od njih sa različitim pristupom u zavsinosti od ličnih preferencija i pogleda na život uopšte.
Dakle, ponajmanje plaćate sat vremena fotografisanja, plaćate i to, ali plaćate da vas neko uz sva iskustva i ljubav prema ovom poslu, ovekoveči na svoj način.