Zašto profesionalni fotograf toliko košta?

Šta sve podrazumeva prava cena fotografije i zašto se ova usluga često smatra skupom?

Evo nekoliko elemenata koji doprinose ceni karijere fotografa.

Cena opreme

Raditi kao fotograf nije jeftino. Fotografija i videografija možda su dve profesije sa najvećim početnim ulaganjima.

Pošto mnogi kreativci započinju svoju karijeru sa najosnovnijom i najpristupačnijom opremom, ne prođe mnogo vremena pre nego što nadogradnja na profesionalniju opremu postane neophodna. Cena za visokokvalitetne kamere može da počne od 500 do 1000 eura kao minimum. Kada se dodaju objektivi, filteri, eksterni blicevi, torbice za nošenje, memorijske kartice i ostalo nagomila se duga lista troškova za opremu.

Marketing ili samopromocija

Glavna komponenta poslovanja je angažovanje u marketinškim praksama. Kao fotograf, reklamiranje sebe i svojih usluga je u suštini jedini način da dobijete novi posao i klijente.

Da bi pokazao ozbiljnost svog kreativnog zanata, fotograf mora da angažuje nekoliko različitih marketinških inicijativa da promoviše i prikaže svoj rad. Ovo uključuje aspekte kao što su: Izrada profesionalne veb stranice, sa ličnim domenom i adresom e-pošte, troškovi štampanja materijala za razne stvari kao npr. vizitke, reklamiranje preko instagrama i facebooka i ostalo.

Samozaposlenost

Fotografi su samozaposlene osobe. Oni nisu stalno zaposleni u nekoj firmi već rade na jedinstven način na bazi projekat po projekat. Ovo direktno doprinosi skali cena usluga fotografa. Fotograf može biti plaćen hiljadama eura za jedno snimanje, ali nakon troškova poslovanja, života i ličnih troškova, uzimaju mnogo manje.

Prava korišćenja sadržaja

Kada fotografi snimaju fotografije za brend, ovaj sadržaj će se koristiti na komercijalan način. Bez obzira da li to znači da će brend koristiti fotografije za društvene medije, na svojoj veb stranici, u direktnoj pošti ili na eksternom oglašavanju kao što su bilbordi i autobuska stajališta – ove fotografije će se koristiti da podstaknu potrošače da kupe proizvod ili uslugu.

Komercijalna snimanja nude jednokratnu naknadu fotografu, dok mogu generisati troškove za brend mesecima ili godinama. U skladu s tim, fotograf mora da naplati za svoj rad koji direktno utiče na zaradu brenda.

Vreme
Vreme koje fotograf potroši na jedno snimanje nisu samo sati fotografisanja. Fotografi često moraju da razmotre dodatno vreme koje provode na projektu. Na primer:

Vreme provedeno u planiranju snimanja u pretprodukciji: poslani mejlovi, kasting, sastavljanje tima, kreiranje moodboarda;

Prevoz – do seta i kući sa seta;

Vreme za postavljanje opreme;

Vreme provedeno u selektovanju fotografija;

Vreme utrošeno na slanje dokaza klijentu;

Razmatranje završnih napomena sa klijentom;

Čak i sa svim ovim aspektima, i dalje postoji potreba za retuširanjem i isporukom konačnih slika. Ako fotograf lično retušira ​​ili koristi eksterni izvor, često će naplatiti dodatnu naknadu klijentu jer ovaj proces može potrajati satima i danima u zavisnosti od obima posla.

Kao što vidite, klijent može uzeti u obzir samo dnevnu stopu koja odgovara vremenu provedenom na setu, ali postoje dodatni sati koji su dodeljeni ovom projektu koji su ugrađeni u konačnu cenu fotografa. Sve u svemu, cene fotografa pokrivaju pretprodukciju, snimanje i finalnu proizvodnju sadržaja klijenta.

Previous
Previous

Kako izvući najviše iz svoje foto-sesije?

Next
Next

Zašto da angažujem profesionalnog fotografa?